Cujo | Stephen King

Když se bernardýn Cujo nakazí
vzteklinou, je to teprve začátek...Cujo je přátelský bernardýn, který by neublížil ani mouše. Je naprosto oddaný svým páníčkům, hlavně malému Brettovi, kterému patří. 

Camberovi jsou rodina ve které Cujo žije. Ovšem nejsou úplně obyčejnými obyvateli Castle Rocku. Joe má sice autodílnu, kde opraví opravdu jakoukoliv závadu, ale je také alkoholik, který nechodí pro ránu daleko. 
Jeho manželka Charity to s ním opravdu nemá jednoduché a jeho zákazy a instrukce poctivě snáší už dlouhá léta.

Na druhou stranu tady máme také rodinu Trentonových. Donna je žena v domácnosti a má manžela Vica, který se živí v reklamní agentuře a syna Tada, který z ničeho nic začne trpět ošklivými nočními můrami.
Dveře jeho šatníku se pravidelně otevírají a vylézá z nich ošklivá příšera, která k Tadovi promlouvá a snaží se ho vyděsit.
Byl téměř u země. Široká ramena se mu vzdouvala nad vztyčenou hlavou, jantarové oči mu žhnuly - mohl to být napůl člověk, napůl vlk. Tad se posadil a ty oči ho sledovaly. Šourek se mu scvrkl a naježily se mu konečky vlasů. Dech mu hvízdal ve staženém hrdle a ty šílené oči se smály a slibovaly příšernou smrt za symfonie neslyšných výkřiků.
Jednoho dne se, jak už to tak bývá, Cujo toulá po okolí. Narazí zde na králíka, kterého se rozhodne pronásledovat a to až ke skryté podzimní jeskyni. Když se chce vrhnout dovnitř za králíkem, tak se však zasekne ve vchodu a v tu chvíli se k životu probudí netopýři a s nimi i zlo krutější než sama smrt...


Ještě když jsem chodila na školu, konkrétně do prváku, tak jsem si půjčila od kamarádky Řbitov zviřátek. Zamilovala jsem se do příběhu a rozhodla se, že chci číst více knih z pera Stephena Kinga. V té době jsem se o čtení moc nezajímala a už vůbec jsem netušila, že jsem měla tu čest s mistrem hororu... Dnes o více než deset let později má láska k tomuto autorovi stále pokračuje a tak tady pro vás mám recenzi na knihu Cujo,

Tato kniha má dnes na kontě mnoho obálek a myslím si, že všechny jsou stejné, jako samotný příběh - temné a děsivé.

Příběh, který se v knize odehrává není členěn na jednotlivé kapitoly, ale pouze na jednotlivé odstavce. Pro některé čtenáře to může působit rušivě, ale dá se na to během chvilky normálně zvyknout. 

Kniha nám mapuje hned dvě rodiny a to rodinu Camberových, kdy se Charity rozhodla, že se svému manželovi postaví a vezme svého milovaného syna na týdenní návštěvu za sestrou mimo Maine a domů se vracejí až je po všem.

Namísto toho Trentonovi tolik štěstí nemají. Vic odjíždí na služební cestu a tak Donna s Tadem zůstávají sami doma. Jelikož Donně nějakou dobu stávkuje auto a Vic ho zapomněl opravit, tak se i se synem vydává za Joe Camberem, aby jí auto opravil. To, co ji na místě po příjezdu čeká se dá nazvat jedině jako peklo na zemi.

Cujo je na poměry Stephena Kinga poměrně útlá knížečka, kterou si ovšem zamilujete stejně jako jeho předchozí díla. Nejedná se pouze o šíleného psa, ze kterého by mistr v průběhu mohl klidně udělat i dinosaura. Jedná se také o skvělé zpracování postav a jejich charakterů.
Čtenář tomu všemu prostě věří. Postavy jsou tak neskutečně reálné, že se vám před očima začne odehrávat film kde je v hlavní roli strach a bezmoc.

Báječným ozvláštněním celé knihy jsou také odstavce, kde je hlavním vypravěčem právě Cujo. Čtenář se dovídá, co přesně se mu honí hlavou, co v danou chvíli cítí nebo jak se se svými pocity ze začátku snaží bojovat.

Ta pravá akce v knize začíná až někde od poloviny a můžu vám říct, že slova "mrazivý a děsivý" dost přesně nevystihují to, jaký celý příběh vlastně byl.
Hlavně pozor, i roztomilý bernardýn se může proměnit ve vraždící monstrum.


Nejlevnější cenu knihy Cujo můžete najít na portále Srovname.cz


Název: Cujo
Autor: Stephen King
Překlad: Ivan Němeček
Nakladatelství: Pavel Dobrovský, BETA s.r.o.
Počet stran: 335

13 komentářů:

 1. Už si taky musím konečně něco od Kinga přečíst :) Láká mě ten Řbitov zvířátek, ale Cujo taky vypadá zajímavě :) Moc pěkná recenze Jani :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky Jani :-) No já jsem se Řbitovem začínala, ten je takový tajemný :-)

   Vymazat
 2. Cuja jsem četla asi před dvěma lety a bylo to dost děsivé, hlavně ten konec :-( Pamatuji si, že jsem si ještě zjišťovala, jak se správně jméno toho psa vyslovuje, přesto jsem mu pořád při čtení v duchu říkala "Kujo" :D Nějak mi ten správný výraz nešel přes pusu :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo měla jsem to stejně, při čtení to byl prostě "Kujo" a hotovo :-D

   Vymazat
 3. Videla som film pred pol storočím a bol veľmi dobre spracovaný. V tej dobe som ani netušila že sa jedná o Kinga. Podľa mňa má tento úžasný autor úžasný rozprávačský talent a som prekvapená ako sa filmy celkovo držali kníh. Či už Carrie, Podpalacka, Zelená míľa. To som nečítala iba videla este v pôvodnej verzii a fakt som niekoľko mesiacov nespala a bála sa vystrčiť nos z domu. Novú verziu ani nemám záujem pozerať ale knihu si prečítať chcem. A vyzerá to tak že skôr si vezmem do rúk asi toho Cuja. I keď si popracem lebo ja psíkov milujem a viem už ako to skončí...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, on je fakt skvělý a hodně popisuje a rozepisuje se, avšak nikdy to nenudí, což je úplně super. Film jsem tedy neviděla a myslím, že to ani nemám v plánu, nicméně co se mi líbilo tak Zelená míle, ta byla zfilmovaná úplně úžasně, snad ta jediná od něj mě bavila a ještě vykoupení z věznice Shawshank..

   Vymazat
 4. Knížku jsem minulý rok kupovala kamarádce k Vánocům, ale musím se přiznat, že jsem ji nečetla. Vlastně jsem nečetla od Kinga nic kromě Zelené míle. Ta mě na dlouhou dobu odradila kvůli zabití zvířat. No a nedávno jsem zkoušela seriálovou verzi... teď už nevím, kterého jeho díla... a v prvních minutách byl hned zabit pes a to mi stačilo. Takže... bude chvilku trvat, než zase zkusím něco, s čím má co dočinění King. Navíc horory stejně dvakrát nemusím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tom případě ti Cujo moc nedoporučuji :-) Já zas až tak neprožívám zabíjení zvířat v knihách, neboť vím, že se jedná o fikci. Kdyby se jednalo o skutečnou událost, tak bych ji samozřejmě prožívala jinak, no..

   Vymazat
  2. Na zvířata jsem hrozně háklivá. Je mi z toho fyzicky zle ať už je to film nebo kniha. Uvědomuju si, že to není skutečnost, ale i tak je to na mě moc :(

   Vymazat
 5. Zatím jsem od Kinga nic nečetla, ale čeká na mě TO, tak uvidím :-). Pěkná recenze, Jani :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Míšo :-) Jsem zvědavá, co na TO řekneš. Já jsem ji rozečetla, ale pokračuji jen sem tam, nějak s ní mám problém, tak doufám, že se přes to přenesu, neboť King je pro mě opravdu srdcovka.

   Vymazat
 6. Jak víš, četla jsem zatím jen Zelenou míli, ale Cujo zní skvěle, jen nevím, zda na to mám ... Přece jenom u Zelené míle jsem věděla, co mě čeká, a úplně horor to není.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V podstatě se dá podívat i na film, ale je z roku 83 takže spíš nic moc na dnešní poměry. Ovšem těžko říct, sama jsem ho neviděla :)

   Vymazat