Ukázka z knihy Causa mortis Marka a Jitky Hladkých

V nakladatelství Epocha nyní vychází další novinka a tentokrát se jedná o knihu z pera manželů Hladkých.
Musím říct, že mě anotace i ukázka rozhodně nalákala. 
Naláká vás také? Oficiální anotace
Kriminální příběh s prvky hororu objevuje pro českou literaturu dosud neznámé prostředí. Ústav soudního lékařství kdesi v Praze. Ponuře důstojná budova, kam už po celá dlouhá desetiletí vede poslední cesta těch, které zastihla smrt. Přirozená i nepřirozená. Oběti nehod, vražd i sebevražd. Zde se stanoví příčina smrti – Causa Mortis. A mrtvý se jen stěží může bránit, je-li pitevní zpráva falešná. Novou přednostkou ústavu se stává MUDr. Judita Marková, která postupně přichází na to, že za formálně dokonalou fasádou ctihodné instituce funguje skrytá mafie, která zahrnuje nejen soudní lékaře, laboranty a sanitáře, ale také zkorumpované soudce, policisty a státní zástupce. Když se dr. Marková dostane až k samotnému jádru tohoto zla, hrozí jí vážné nebezpečí, že na ni samotnou bude čekat pitevní stůl. Citlivé čtenáře varujeme. Vždyť co si například počít s informací, že po pitvě se mozek nevrací do hlavy, ale zašívá do břicha…


Prostředí soudní patologie není prostředím, které by si spisovatelé vybírali pro své příběhy často. Přitom v sobě skrývá prostor pro drama, napětí, nečekané zvraty, detektivní zápletku a v neposlední řadě i hororovou atmosféru, jež však nemusí být prvoplánová. A přesně takový je kriminální román Marka a Jitky Hladkých CAUSA MORTIS, který právě zamířil do knihkupectvích.

„Témata, o kterých v naší knize píšeme a se kterými se pojí poslední věci člověka, jsou všude okolo nás. Jen se o nich stále nemluví. Proč? Je to pro ty, kteří obor soudní patologie a pohřebnictví ovlivňují, nesmírně výhodné,“  prozrazuje Jitka Hladká a naznačuje, že se ve vykachlíkovaných chodbách a pod zářivkami piteven odehrávají věci, o nichž nemá veřejnost ani tušení. Vysokou míru autenticity autoři zaručují mimo jiné i tím, že Marek Hladký na tomto místě v minulosti působil.

Potenciál románu chtějí využít i filmaři, ve fázi příprav je film s velkou hvězdou českého herectví v hlavní roli, zatím však není možné prozradit nic bližšího.


Není smutnějšího místa než pohled na uklizenou pitevnu. To staré sarkastické heslo všech patologů Judita samozřejmě dobře znala. A vzpomněla si na ně pokaždé, když v minulosti procházela prázdnou pitevnou. Všude kaluže vody, které zbyly po pitevních sanitářích, čístících hadicemi pitevní stoly a podlahy. Vlhko jako v tropech, ať je léto nebo zima. A všudypřítomné fialové světlo z dezinfekčních zářivek. Judita čekala na výtah, kterým se mrtví po pitvě spouštějí zpátky do chodby v suterénu, aby byli uloženi do chladicích nebo mrazicích boxů, podle stupně rozkladu.  Když otevřela dveře výtahu, bylo jí hned jasné, že dnes tu sjížděl někdo do mrazáku. Judita doufala, že jí tím pachem, který sama sobě odmítala definovat jako nesnesitelný smrad, nenačichnou šaty. Cesta výtahem byla nekonečná. Co by se stalo, kdyby se zdviž zasekla? Je tu ještě vůbec někdo?

O autorech...

Marek Hladký (*1971)
Spisovatel, scenárista, dramaturg, vysokoškolský pedagog
Společně se svou manželkou Jitkou napsal sedm knih pro děti a mládež. Je autorem námětu a scénáře celovečerního životopisného filmu o profesoru Josefu Thomayerovi Prosté krutosti v režii Vladimíra Drhy s Radoslavem Brzobohatým v hlavní roli. Podle jeho scénáře byl natočen detektivní film Tónina smrti v hlavní roli s Markem Vašutem, Jiřím Langmajerem a Nelou Boudovou. V roce 2002 napsal detektivní novelu Anděl smrti. V lednu 2011 uvedlo Národní divadlo Brno divadelní hru Zaslíbení, kterou napsal společně s Lenkou Plachou, v režii Zdenka Plachého. Pro Národní divadlo Brno napsal v roce 2012 také divadelní hru Černá Madona Brněnská. 
Je autorem mnoha reportáží v pořadech Černé ovce, Klekánice a Ta naše povaha Česká. Působil ve vedení České televize, Národního divadla Brno a celoplošné soukromé televize. V současné době působí jako vedoucí Ateliéru rozhlasové tvorby Univerzity Jana Amose Komenského Praha, kde přednáší předměty oboru televizní a rozhlasová dramaturgie a scenáristika. 
Causa mortis je osmou knihou, napsanou v tandemu s Jitkou Hladkou.

Jitka Hladká (*1977)
Spisovatelka a manažerka. Společně s manželem Markem Hladkým napsala sedm knih pro děti a mládež. Podílela se na vzniku cyklu dokumentárních pořadů mapujících současnou divadelní scénu a pořadů, které se zabývají marketingem mezinárodních společností, působících na českém trhu. Jako manažerka se věnuje oblasti zdravého spánku a technologiím zpracování přírodních materiálů.


Ukázka prvníUkázka druhá

4 komentáře:

 1. Tak to vypadá docela dobře a musím říct ,že se mi moc líbí obálka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leni taky mě to celé nalákalo, tak jsem zvědavá, jaká kniha bude :)

   Vymazat
 2. Jooo prostředí pitevny, to bude kniha pro mě! :D Ale málem bych tvůj příspěvek přešla, protože jsem měla za to, že epocha vydává jen jakésik fantasy apod....ale zvědavost mi nedala :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych řekla, že hlavně fantasy, v tom máš pravdu. Každopádně na knihu jsem zvědavá, musím se do ní pustit co nejdříve :-)

   Vymazat