RECENZE: Beze svědků | Lisa Jewellová

Vzorná studentka, milovaná dcera,
bezvadná kamarádka. A najednou je pryč.


Deset let čeká Laurel Macková na odpověď, co se stalo s její zmizelou dcerou Ellie. Milovanou, obdivovanou a bezproblémovou.

Jednoho dne odešla do knihovny a od té doby ji nikdo neviděl. Pátrání vyšumělo do ztracena, nenašla se jediná stopa, jediný svědek.

Pak přijde telefonát od policie. Našly se Elliiny ostatky. Jenomže pořád nikdo neví, co se dělo těch deset let.
Unesl ji někdo? Utekla z domova?

Zoufalá Laurel potkává šarmantního Floyda a jejich zprvu nevinný flirt rychle přeroste v hlubší vztah. Laurel věří, že ji v životě zase potkává něco hezkého. Jenomže setkání s Floydovou dcerou Poppy otevírá hluboké rány… Malá Poppy je totiž neuvěřitelně podobná zmizelé Ellie, když byla malá.

Nenápadné okolnosti se pomalu propojují a Laurel konečně nachází odpovědi. Ale opravdu chce znát celou pravdu?


Knih, ve kterých se hledá někdo, kdo zmizel ze dne na den, bez sebemenší stopy je celá řada. Nakladatelství Cosmopolis v tomto roce vydalo knihu Beze svědků, ve které se pátrá po pohřešované dívce. Stojí tento příběh za přečtení nebo v zástupech podobných knih zapadne? Já pevně doufám, že tomu tak nebude.

Obálka knihy je vyvedena v jednoduchém stylu, kdy vidíme siluetu odcházející dívky. Kniha má papírový přebal, který je na omak příjemně plyšový.

Kniha je rozdělena do pěti částí a celkem čítá šedesát pět kapitol. Nechybí ani prolog a epilog, spolu s poděkováním autorky.

Samotný příběh je prolínáním dvou dějových linií, které jsou od sebe vzdálené deset let. Tyto dějové linie se navzájem střídají a pomáhají tak čtenáři pochopit, co se vlastně tenkrát stalo. Toto vyprávění je díky střídání minulosti s přítomností o to více syrovější a čtenář se tak stává součástí příběhu.

Příběh začíná jako mnoho jiných. Ellie je svědomitou dospívající dívkou, které se však nevyhnuly pubertální vrtochy. Aby zapůsobila na kluka, který se jí líbí, přemluvila matku k sehnání doučovatelky. 

Tato dáma je však zvláštní. Oblékáním i chováním je taková mladá - stará a Ellie docela děsí. Po pár hodinách tak usoudí, že už se naučila všechno co potřebovala a je ráda, že k nim paní na doučování konečně přestane chodit.

Jednoho dne se vypraví do knihovny a už se nevrátí. Laurel nedokáže pochopit, jak ostatní můžou dále žít své životy, aniž by věděli, co se vlastně Ellie stalo. A tak přichází rozpad rodiny.
Po letech však potká Floyda, šarmantního muže, ke kterému si po letech konečně dovolí cítit se zase jako normální milovaná ženská. 
Jenže je tady Poppy, jeho dcera, která je až nápadně podobná Ellie. A to otevře staré rány a množství bolavých vzpomínek.

Lisa Jewellová napsala příběh, který je ponurý a velmi emotivní, zvláště pak pro ženy, které jsou samy matkami. Věřím. že číst takové knihy musí být opravdu těžké, zvlášť, když vám doma běhá vstaní dítě.

Vyprávění Laurel je syrové a čím více se dostáváme do hloubky, tím je její bolest hmatatelnější. Sama se po celá léta s touto ztrátou nedokázala vypořádat a vzhledem k tomu, že dodnes neví, co přesně se s její milovanou holčičkou stalo, je to o to bolestnější.

Postupem času se před námi začíná rozkrývat celý příběh, jehož hlavní obětí byla nevinná Ellie. Hlavně v druhé polovině knihy začne být jasnější o co tady vlastně šlo. Spolu s Ellie tak prožijeme i její věznění, které bylo opravdu kruté.

Čas strávený s touto knihou ubíhá rychlejším tempem a není zde místo na nudné nebo nezáživné pasáže. Sama jsem byla ke knize doslova připoutána a hlavní postavy ve mně dokázaly vzbudit opravdu mnoho emocí.

I když by se mohlo zdát, že je kniha docela předvídatelná, není tomu úplně tak. Autorka čtenáře jistě překvapí šokujícími zvraty, které příběhu dodají šťávu.
Pokud jste milovníky psychologických thrillerů, tak by vám jistě neměla uniknout ani kniha Beze svědků. Silný příběh ze kterého mrazí vám jistě bude v hlavě ležet i notnou chvíli po dočtení.


Za zaslání recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Cosmopolis,
knihu Beze svědků si můžete zakoupit na stránkách nakladatelského domu Grada.Název: Beze svědků
Autor: Lisa Jewellová
Překlad: Milan Lžička
Nakladatelství: Cosmopolis
Počet stran: 288
Rok vydání: 2019
6 komentářů:

 1. No, přemýšlím jestli se mám do knihy teď pouštět, když čekám v únoru prcka, aby mě to moc,,nerozsekalo"...
  Ale třeba později... povedená recenze :)

  OdpovědětVymazat
 2. Právě takové jednoduché obálky mám nejradši, většinou se i nejlépe hodí k obsahu knihy. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Super.. Díky za recenzi.. :) ráda si ji přečtu.

  OdpovědětVymazat
 4. Tahle knížka mě celkem překvapila, hlavně tím, jak to doopravyd bylo s Ellie.

  OdpovědětVymazat
 5. zni to dobre, asi bych se mela naucit rychlocteni abych vsechno stihala :-P

  OdpovědětVymazat
 6. Jmenuji se Miroslava Němcová, z regionu Český Krumlov (Česká republika). Po 12 letech manželství jsme byli s manželem v jedné z trav, dokud mě konečně neopustil a přestěhoval se do Kalifornie, kde jsem s jinou ženou. Cítil jsem, že můj život skončil a mé děti si myslely, že už nikdy neuvidí svého otce. Snažil jsem se být silný jen pro děti, ale nemohl jsem ovládnout bolest, která trápí mé srdce, moje srdce bylo plné smutku a bolesti, protože jsem byl do svého manžela opravdu zamilovaný. Každý den a noc o něm přemýšlím a vždy si přeju, aby se ke mně vrátil, byl jsem opravdu naštvaný a potřeboval jsem pomoc, takže jsem hledal pomoc online a narazil jsem na web, který navrhl, že Dr. Osagiede může pomoci získat zpět věci rychle. Cítil jsem, že ho vyzkouším. Kontaktoval jsem ho a řekl mi, co mám dělat, a udělal jsem to, pak pro mě udělal kouzlo Láska. O 48 hodin později mi můj manžel opravdu volal a řekl mi, že mi a dětem tak moc chybí, tak úžasné !! Tak se vrátil tentýž den s velkou láskou a radostí a omluvil se za svou chybu a za bolest, kterou způsobil mně a dětem. Od toho dne bylo naše manželství silnější než dříve, díky Dr. Osagiede. on je tak mocný a já jsem se rozhodl podělit se o svůj příběh na internetu, že Dr. Osagied skutečné a silné kouzlo kouzlo, že budu vždy modlit, aby žili dlouho pomáhat svým dětem v době potíží, pokud jste tady a potřebujete své Ex zpět nebo se váš manžel přestěhoval do jiné ženy, už neplakejte, kontaktujte toto mocné kouzlo. Zde je jeho e-mailová adresa: doctorosagiede75@gmail.com nebo whatsapp +2349014523836 viber na +2349014523836

  OdpovědětVymazat