RECENZE: O psaní: Memoáry o řemesle | Stephen King

"Nemohu lhát a tvrdit,
že neexistují špatní spisovatelé.
Je mi líto, existuje spousta
špatných spisovatelů."

Nechcete být jedním z nich?
Inspirujte se u mistra!


„Při psaní nejde o vydělávání peněz, o slávu, o randění, o sex ani o navazování přátelství. Nakonec jde vždycky o to, abyste obohatili život těch, kdo budou vaše dílo číst, a stejně tak i svůj vlastní. Jde při něm o vstávání, o uzdravování, o překonávání něčeho. 
O radost, že? O radost. 
Část téhle knihy - možná až příliš velká - se zabývá tím, jak jsem se to já naučil dělat. Hodně z ní je o tom, jak to vy můžete dělat líp. Zbytek - a možná to nejlepší - je povolení: smíte, měli byste, a pokud máte dost odvahy do začátku, pak to dokážete. Psaní je magie, stejně jako kterékoli jiné umění je to živá voda. A voda je zadarmo. Tak pijte.. Pijte, co hrdlo ráčí."
Stephen King

Ať už si o knihách Stephena Kinga myslíte cokoli, jedno musí uznat každý: své "řemeslo" zvládá skvěle. Je vynikající spisovatel, a to se odráží i na jeho "memoárech".
Kniha je napůl autobiografie a napůl příručka pro začínající autory a stejně jako Kingovy romány se čte jedním dechem.

Potěší nejen mistrovy fanoušky, kteří se dovědí, co všechno mu stálo v cestě, než se stal světoznámým autorem, ale i o pozadí některých jeho děl.
Začínajícím spisovatelům může poskytnout velmi cenné rady.


Vzhledem k tomu, že nakladatelství Beta teď vydává jednu "Kingovku" za druhou, tak mi bylo jasné, že rozhodně nevynechám ani knížečku, která nese název O psaní a má být jakýmsi souborem návodů a dobrých tipů pro začínající spisovatele.

Nejedná se však pouze o jakýsi manuál k tomu, abyste dokázali sepsat vlastní knihu. King hned od začátku vzpomíná na své dětství, které mnohokrát nebylo procházkou růžovou zahradou. Žil spolu se svým starším bratrem a matkou a protloukali se spolu, jak jen to šlo. 

Obálka je vyvedena v jednoduchém stylu, kdy je zde vyobrazen kousek psacího stroje a knihy. 

Uvnitř je celkem pět kapitol a v závěru knihy nám autor ukazuje, jak celý proces psaní vlastně vypadá, na Povídce z hotelu. Ta je zde ve dvou vydáních, v prvním tak, jak ji autor prve sepsal a ve druhém již s opravenými chybami.

Autor píše opravdu lehkou rukou a pro čtenáře přichází s mnohými radami, kterak napsat něco, co má hlavu i patu a mohlo by se ostatním čtenářům i líbit. Hlavně při svých radách zdůrazňuje, jakých chyb byste se měli vyvarovat, aby vaše dílo nepůsobilo laciným dojmem.

Je nutné zmínit i fakt, že při svých radách rozebírá některá svá díla. Proto, pokud nemáte načteno, tak byste měli počítat s tím, že pod "mikroskopem" se ocitly romány jako Carrie, Cujo a další. Osobně nemám všechna jeho díla, která byla v knize zmíněna, načtena, ale nějak mi to nevadilo. 

V poslední kapitole se pak věnuje autonehodě, při které málem přišel o život. Vzpomíná na to, co se dělo před samotnou nehodou, tak i poté. Je to vzpomínání opravdu mrazivé a člověk si při tom uvědomí, jak křehký lidský život vlastně je.

Podtrženo a sečteno, u mě je King prostě borec. Dokázal napsat sakra čtivou knihu mimo "svůj" obor, ze které si budoucí pisálek odnese spoustu cenných informací. Ba, i ten, co se zatím psát nechystá, si zde jistě přijde na své a díky čtivosti, s jakou autor píše, se o něm s notnou dávkou humoru dozví spoustu zajímavých informací.

Za zaslání recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Beta,
kde si knihu O psaní můžete zakoupit.
Název: O psaní: memoáry o řemesle
Autor: Stephen King
Překlad: David Petrů
Nakladatelství: Beta-Dobrovský
Počet stran: 224
Rok vydání: 2020
Vydání čtvrté


6 komentářů:

 1. Popravdě od Kinga jsem nic nečetla, ale jak se o něm všude mluví, tak z těch slov mi přijde, že k němu mám dost blízko. Už bych si od něj měla něco přečíst :D Co je podle tebe od něj fakt TOP?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, tak to je opravdu těžká otázka :-) Já ho nemám úplně načteného, ale líbil se mi třeba Řbitov zviřátek, Osvícení, Zelená míle. Teď čtu sérii Temná věž, a i když byl první díl docela nuda, tak druhý je tisíckrát lepší :-)
   Záleží jestli by tě zajímalo něco, kde je nadpřirozeno a nebo spíš "ze života" :-)

   Vymazat
 2. Tohle je popravdě jediná Kingova kniha, kterou jsem kdy přečetla. :D Už bych se vážně měla dokopat a sáhnout po nějakém jeho románu.

  OdpovědětVymazat